تصفیه پساب های نساجی

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

تصفیه پساب های نساجی

سالیانه در دنیا بیش از 700000 مواد رنگ زا، تولید می شود که نصف آنها آزو هستند. رنگ زاهای آزو دارای یک یا چند پیوند آزو (-N=N-) هستند و جزو پراهمیت ترین گروه رنگ زاهای سنتزی می باشند که به مقدار زیادی تولید می شوند و کاربردهای فراوانی در صنعتهای مختلف به خصوص نساجی دارند. هدف رنگبری پسابهای رنگی صنایع نساجی و نیز حذف COD که از آنها تولید می شوند با استفاده از فناوری اکسیداسیون فتوشیمیایی پیشرفته با کاربرد تابش فرابنفش/ آب اکسیژنه است.

منبع تابش، یک لامپ فرابنفش جیوه ای کم فشار 55 وات (UV-C) با شدت تابش 50000 میکرووات ثانیه بر سانتی متر مربع است، ماده اکسید کننده مورد استفاده، پراکسید هیدروژن 30 درصد  و ماده رنگزا، C.I.Direct red 80 از گروه رنگهای آزو (به دلیل کاربرد و مصرف زیاد) می باشد. برای بررسی پارامترهای تاثیرگذار مانند اثر نور UV، تاثیر زمان تابش نور UV، غلظت پراکسید هیدروژن، غلظت اولیه ماده رنگ زا و pH، آزمایشها در پنچ مرحله جداگانه براساس روشهای استاندارد، انجام می گیرند.

نتایج آزمایشها نشان داده استفاده از آب اکسیژنه به تنهایی بعد از گذشت 24 ساعت 5.7 درصد رنگ و 3.5 درصد COD را حذف می کند.

تصفیه پساب در سیستم های CHEMI-PACK :

یکی از پرکاربردترین سیستم های CHEMI-PACK مدل PROXENE می باشد. در این پکیج ازن O3 و پراکسید هیدروژن H2O2 به منظور تصفیه انواع فاضلاب از جمله فاضلاب های صنعتی به کار برده می شود. ترکیب پراکسید هیدروژن و ازن در فرایند آغاز تجزیه ازن بسیار موثر بوده و موجب بهبود و ارتقاء تشکیل رادیکالهای هیدروکسیل می شود. اضافه کردن پراکسید هیدروژن موجب کاهش زمان ماند و در نتیجه کاهش مصرف انرژی می شود.

تصفیه پساب با آب اکسیژنه

در این فرایند ازن (O3) و پراکسید هیدروژن (H2O2) به منظور تخریب مواد آلی به کار برده می شود. ازن در خلال واکنش با پراکسید هیدروژن تجزیه و تولید رادیکال هیدروکسیل (OH) می نماید. رادیکال هیدروکسیل دومین عامل اکسید کننده بسیار قوی موجود در طبیعت می باشد. رادیکال های هیدروکسیل به سرعت با آلاینده های آلی به منظور تولید ترکیبات بی خطر ( آب و دی اکسید کربن) وارد واکنش می شود.

مزایای پکیج تصفیه شیمیایی Chemi – pack :

حداکثر راندمان تا 99% – راهبری بدون سر و صدا – قابلیت نصب مدفون و روزمینی – نیاز به کمترین فضای مورد نیاز در مقایسه با سایر سیستم ها ( تا 20% سیستم های بیولوژیکی) – استقرار سریع – تکنولوژی انعطاف پذیر و نوآوری – مستحکم و با دوام – دوستدرا محیط زیست – کمترین میزان تولید لجن – قابلیت قرارگرفتن در خط در کمترین زمان (4-3 ساعت).

این روش در حذف کلیفروم از پساب بیمارستان ها نیز فوق العاده موثر می باشد.

کاربرد آب اکسیژنه در تصفیه آب استخر

دغدغه بسیاری از صاحبان استخر، انتخاب سیستم ضدعفونی مناسب از میان گزینه های بسیاریست که پیش روی آنها قرار دارد. اما حقیقت این است که هیچ روشی بهترین روش نیست و برای هر استخر بنا به شرایط خاص آن باید گزینه متفاوتی انتخاب شود. برای انتخاب سیستم ضدعفونی آب استخر باید متغیرهای زیادی در نظر گرفته شود، از جمله هزینه های اولیه، هزینه های نگهداری، شرایط تعمیر و نگهداری، آب و هوا و نیز تعداد شناگران. در زیر ما به طور خلاصه پنج روش متداول ضدعفونی آب استخر شنا را مورد بحث قرار داده توضیح خواهیم داد:

کلر cholorine :

از گذشته تا کنون، کلر بیشترین نقش را در ضدعفونی آب استخرها ایفا کرده است. کلر باکتری ها را تحت یک واکنش شیمیایی ساده از بین می برد. در این واکنش شیمیایی، کلر به یونهای اسید هیپوکلریت و هیپوکلرو تجزیه شده که باکتری ها را تا زمانی که خنثی شوند و یا از بین بروند، اکسید می کند.

کلرزن نمکی salt chlorination :

ژنراتور کلر نمک با استفاده از یک فرآیند شیمیایی به نام الکترولیز ، اسید هیپوکلرو (ضدعفونی کننده) را از محلول نمک و آب جدا کرده و وارد آب استخر می‌کند. ویژگی کلیدی کلرزن نمکی که آن را از سایر روشها متمایز می کند، توانایی بازیافت خود بخودی است. پس از این که اسید هیپوکلرو آب استخر را ضد عفونی کرد، به نمک تبدیل شده و سپس پروسه تکرار می شود. کلر زن نمکی به تازگی در بین صاحبان استخرهای خانگی محبوبیت زیادی به دست آورده است، و به نظر می رسد در آینده نزدیک بازار، فروش آن گسترده تر گردد.

ازن OZONE

ازن یک گاز معدنی ناپایدار حاصل از برخورد اتم های اکسیژن با مولکول های اکسیژن است .با قرار دادن مولکول های اکسیژن در معرض یونیزاسیون با ولتاژ بالا و یا اشعه ماوراء بنفش، ازن تولید می شود.

بیشتر ازن ژنراتور ها از فرایند یونیزاسیون با ولتاژ بالا استفاده می کنند زیرا منجر به غلظت بالاتری از ازن می شود. (20٪ توسط فرایند یونیزاسیون با ولتاژ بالا در مقابل 5٪ توسط اشعه ماوراء بنفش)

مزایای ضد عفونی با استفاده از کلر

کلر دارای نیمه عمر طولانی است و در نتیجه می توانید برای مدت زمان طولانی ذخیره می شود.
به راحتی و در اشکال مختلف از جمله مایع، گاز و جامد در دسترس است.
کلر دارای اثر باقیمانده است: یعنی نه تنها زمانی که برای اولین بار به آب استخر اضافه می شود باکتری ها را از بین می برد بلکه بعد از آن هم به خنثی کردن باکتری ها ادامه می دهد.

مزایای استفاده از کلر زن نمکی

از آنجا که کلر تولید شده در نقطه تولید متمرکز شده است (در داخل سلول نمک) ، آب استخر از کلر غنی شده و سبب مبارزه با تجمع کلرآمین می شود.
شناگران نسبت به استخرهای ضدعفونی شده با کلر، التهاب کمتری در پوست و چشم خود احساس می کنند.
کلرزن نمکی، سطح PH تقریبا خنثی در آب ایجاد می کند. بنابراین برای برقراری سطح تعادل PH ، مواد شیمیایی کمتری نیازز است که به آب اضافه شود .

مزایای استفاده از ضدعفونی کننده ازن

ازن یک اکسید کننده قوی است. به طور خاص، 100 برابر قوی تر از کلر است.
ازن باعث کاهش تعمیر و نگهداری استخر می شود، چون آلاینده هایی مثل روغن و گریس را که سبب گرفتن فیلتر می شوند،، تجزیه می کند.
ازن هیچ تاثیری در میزان pH استخرندارد. بنابرین استخرهایی که از ازن استفاده می کنند به تنظیم کننده PH کمتری نیاز دارند.. این بدان معناست که نیاز کمتری به استفاده از ماده شیمیایی خواهیم داشت.

معایب ضد عفونی با استفاده از کلر

فراورده های جانبی کلر، کلرآمین و تری هالومتان (THM) است که باعث سوزش پوست و چشم شناگران می شود.
کلر، پس از اضافه شدن به یک استخر، به سرعت پراکنده می شود بنابراین استخرهایی که از کلر استفاده می کنند باید به طور منظم تست و نگهداری شوند.
فراورده های جانبی کلر باعث بروز برخی مسائل مربوط به سلامتی از قبیل مشکلات تنفسی می‌شود.

معایب استفاده از کلر زن نمکی

هزینه اولیه خرید ژنراتور کلرزن نمک به طور معمول بین 300 تا 10000 دلار است که در مقایسه با کلرزنی عادی، هزینه بالایی بنظر می‌رسد.
سلول های نمک معمولا بین 900 تا 1500 دلار هزینه دارد و باید هر سه تا پنج سال یکبار جایگزین شود.
غلظت نمک بیش از حد، خورنده است و می تواند باعث صدمه دیدگی دستگیره ها، سیستم های روشنایی، آستر استخر و سایر تجهیزات گردد.

معایب استفاده از ضدعفونی کننده ازن

ازن دارای نیمه عمر کوتاه است و نمی تواند ذخیره شود. ازن باید بلافاصله پس از تولید، استفاده شود و تنها زمانی موثر است که با آب خط بازگشت مخلوط شود بعد از این که آب به استخر بر گردد ، ازن در اتمسفر انتشار می یابد. ازن به تنهایی نمی تواند یک روش ضدعفونی کننده استخر باشد زیرا همه آلاینده ها را حذف نمی کند. با این حال، ازن سازگارر با کلر یا برم است. گاز ازن در غلظت های بالا خطرناک است.

افزایش کیفیت آب استخر با استفاده از آب اکسیژنه

بوی آزار دهنده کلر بر هیچکس پوشیده نیست. مصرف کلر در استخرها مشکلات ریوی (مانند تنگی نفس، پنومونی، آسیب حاد ریوی، برونشیت) قلبی (تپش قلب، کلاپس قلب و عروق)، عصبی (سردرد، گیجی، بیقراری و سنکوپ) علایم گوارشی (تهوع، استفراغ، سیلان بزاق و دردهای شکمی)، پوستی (سوزش، درد، اریتم، درماتیت و سوختگی شیمیایی) به همراه دارد. این علایم ممکن است به صورت فوری و یا به صورت تاخیری (تا چند ساعت بعد از تماس با کلر و بسته به غلظت و زمان تماس) ظاهر شوند. آب اکسیژنه جایگزین مناسب و یا بهتر بگوییم تکمیل کننده عملکرد کلر است که استخر را کاملا شفاف، تمیز و بدون بوی نامطبوع بصورت طولانی مدت نگه می دارد. آب اکسیژنه برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر میشوند بکار میرود.

کاربرد آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) در بهداشت استخرها

آب اکسیژنه برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر می‌شوند بکار می‌رود. تزریق این عنصر باعث ایجاد رادیکالهای OH می‌شود که بیش از چند ثانیه در دسترس نمی‌باشند و در این مدت با خاصیت اکسید کنندگی شدید خود، مواد باقی‌مانده آلی و معدنی را تجزیه می‌کند. بدین ترتیب نیاز به تعویض آب استخرها بسیار کاهش می‌یابد.

مصرف آب اکسیژنه در استخرها دارای مزایا به شرح زیر است:

۱- آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) با دوز صحیح، برای شناگر غیرقابل تشخیص است. ۲- با اب بخوبی مخلوط می‌شود، غیر فرار است و تا زمان اکسید کردن مواد آلی در آب باقی می‌ماند. ۳- خالص است و ایجاد املاح نمی‌کند. ۴- خورنده نیست و در نتیجه به تجهیزات و تاسیسات آسیب نمی‌رساند. ۵- ایجاد کف نمی‌کند، بی‌بو و بی طعم است. ۶- غیر سمی است ۷- ایجاد رسوب نکرده و در نتیجه آب کاملاً شفاف می‌ماند.

میزان مصرف آب اکسیژنه:

میزان مصرف آب اکسیژن (پراکسید هیدروژن) برای گندزدایی آب استخرها 50 تا 100 قسمت در میلیون (PPM) می باشد. این مقدار تقریبا برابر با یک فنجان اب اکسیژنه بازای هر متر مکعب آب استخر می باشد.

نکات ایمنی آب اکسیژنه:

آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) را در یک مکان خنک نگهداری و از مجاورت آن در کنار مواد سوختنی و قابل اشتعال اجتناب نمایید موقع استفاده از دستکش های پلاستیکی و عینک های ایمنی استفاده شود. در ضمن از تماس مستقیم آب اکسیژنه غلیظ با پوست و به خصوص چشم اکیدا خودداری شود.


موضوعات مرتبط: تصفیه خانه و اب اکسیژنه...
نویسنده : بازدید : 24 تاريخ : شنبه 7 مرداد 1396 ساعت: 19:10