کاربرد اب اکسیژنه در استخرها

ساخت وبلاگ
چکیده : برخی از میکروارگانیسم های بالقوه بیماری زا ، مانند باکتری ها ، قارچ ها و تک یاخته ای از جمله عامل ... با عنوان : کاربرد اب اکسیژنه در استخرها بخوانید :

برخی از میکروارگانیسم های بالقوه بیماری زا ، مانند باکتری ها ، قارچ ها و تک یاخته ای از جمله عامل های مشکل زایی هستند که در کارگاه های تکثیر و پرورش آبزیان باعث کاهش تولید می شوند البته استفاده از مالاشیت گرین تا مدت طویلی به عنوان یک ترکیب مؤثر در کنترل آلودگی های قارچی ، باکتریایی و انگلی آبزیان بویژه در دوران انکوباسیون تخم قزل آلا ، مورد استفاده قرار می گرفته ، اما به خاطره اثرات و عوارض بد آن بر روی انسان و انواع آبزیان ، مانند کاهش قدرت باروری ، سرطان زایی و جهش زایی ،بیش از دو دهه است که استفاده از آن منع شده.

مالاشیت گرین پس از جذب در بافت های بدن ماهی ، به لوکومالاشیت گرین احیا می شود که یک ماده چربی دوست و دارای خاصیت ماندگاری طولانی در بافت ها بوده و بیشتر خواص سمی آن را به این متابولیت احیاء شده نسبت می دهند. استفاده از آب اکسیژنه در صنعت آبزی پروری به عنوان یک ماده تاثیرگذاردر ضد عفونت های قارچی ، باکتریایی و انگلی از زمان های گذشته مورد استفاده قرار می گرفته. اما اثرات بد زیست محیطی ناشی از استفاده مکرر از آلاینده های شیمیایی در کارگاه های تکثیر و پرورش آبزیان ، دلیلی شده است برای پیدا کردن جایگزین های طبیعی از جمله انواع عصاره ها و اسانس های گیاهی .

آب اکسیژنه همچنین برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر میشوند استفاده می شود. تزریق این عنصر قبل از دستگاه UV باعث ایجاد رادیکالهای OH میشود که بیش از چند ثانیه در دسترس نمی باشند و در این مدت با خاصیت شدید اکسید کنندگی خود، مواد باقیمانده آلی و معدنی را تجزیه میکند. بدین ترتیب نیاز به تعویض آب استخرها کاهش می یابد.

اگر از آب اکسیژنه در آب استخرها استفاده شود دارای نتایجی است چون:

۱.آب اکسیژنه موجود در آب با دوز صحیح، برای شناگر غیر قابل تشخیص است. ۲. با آب بخوبی مخلوط میشود، غیر فرار است و تا زمان اکسید کردن مواد آلی در آب باقی است. ۳. خالص است و ایجاد املاح نمی کند. ۴. خورنده نیست و در نتیجه به تجهیزات و تاسیسات آسیب نمی رساند. ۵. ایجاد کف نمی کند، بی بو و بی طعم است. ۶. غیر سمی است ۷. ایجاد رسوب نکرده و در نتیجه آب کاملا شفاف می ماند.

 

...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : شنبه 7 مرداد 1396 ساعت: 19:10