پراکسید هیدروژن یا دی اکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  پراکسید هیدروژن  یا  دی اکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) 

  کلیات
  اثرات حاد 
  اثرات مرمن :   
  الف) ایجاد کانسر :   
  ب)خطرات تولیدمثل 
  ج)سایرعوارض 
  تستهای پزشکی :   

  کلیات: آب اکسیژنه  مایع  بی رنگ و بی بو است .  بدلیل اینکه فرم خالص اش ناپایدار و قابل انفجار می باشد .  معمولا  بصورت محلول درآب است . آب اکسیژنه  ماده اکسید کننده و           سفید کننده شایع بوده و در بو زداها (برطرف کننده بوی بد) بهبود آب و فاضلاب ،  سوخت موشک ضد عفونی کننده و ساخت سایرمواد شیمیایی بکار میرود .  حد مجازو قانونی (PEL)  اجازه          داده شده جهت تماس استنشاقی به میزان متوسط  PPM1 درزمان کار 8  ساعته می باشد (طبق نظرOSHA) .  این عدد PPM1 طبق نظر NIOSHبرای  10 ساعت کارمی باشد. 
    خطراتی که برای سلامتی دارد :  الف) اثرات حاد برروی سلامتی   ب) اثرات مرمن برروی سلامتی 

  اثرات حاد : اثرات حاد ممکن است سریعا  و یا بمدت کوتاهی پس ازتماس با پراکسید هیدروژن رخ دهد .  تماس می تواند شدیدا  پوست و چشم را ،‌ تحریک و بسوزاند وسبب آسیب چشمی گردد . 
  استنشاق  آن می تواند بینی و گلو را تحریک نماید .  استشناق پراکسید هیدروژن  با  تحریک و التهاب ریه  سبب سرفه وکوتاهی تنفس  می گردد .   تماس بیشترممکن است سبب تجمع مایع درریه ها   (ادم ریه)  شود که این یک اورژانس تنفسی با کوتاهی شدید تنفس مي باشد  .  تماس با پراکسیدهیدروژن می تواند سبب سردرد  ،  سرگیجه ،  حالت تهوع واستفراغ شود . 

  اثرات مرمن :  عوارض مرمن  تماس با آب اکسیژنه گاهی اوقات پس از تماس با آن برای چند ماه یا چند سال رخ می دهد . 

  الف) ایجاد کانسر :  وقتی هیدروژن پراکسید تست می گردید بعنوان عامل قوی جهت ایجاد کانسرتقسیم بندی نگردید ولی آنچه اثبات شده است این است که هیدروژن پراکسید سبب موتاسیون (جهش ژنی) میگردد . 

  ب)خطرات تولیدمثل :  گرچه عوارض اش تا حدودی مشخص شده  ولی نیاز به بررسی های بیشتر جهت شدت عوارض و خطرات تولید مثلی دارد . 

  ج)سایرعوارض : آب اکسیژنه می تواند ریه ها را  تحریک کند .  تماس های مکررممکن است سبب بروشیت شود که با سرفه ، خلط وکوتاهی تنفس همراه می باشد .  تماس طولانی می تواند سبب سفیدی موقت پوست و احساس سوزش شود .  غلظتهای بالاترمی تواند سبب راش پوستی قرمزی و تاول  شود . 

  تستهای پزشکی :  برای مواجهه زیاد ویا مکرر (نصفPEL و بالاتر)  موارد ذیل قبل ازشروع کار و درمدت زمان معینی  پس ازآن  توصیه می شود که انجام گیرد: 

  الف)  تستهای عملکردی ریه بویژه موقعی که شکایات تنفسی بیشترشود و یا تماس باغلظتهای بالاتر   صورت گیرد . 
  ب) CXR  یا گرافی قفسه سینه ،  بویژه پس ازتماس حاد باغلظت های بالاتر 

  ارزیابی ها باید شامل تاریخچه دقیق از شکایات گذشته  و حال  همراه با معاینه باشد .  تستهای پزشکی که قبلا برای تشخیص آسیبهای ریوی انجام شده ،  جانشینی برای تستهای کنترلی مواجهه نمی شود ضمن آنکه کپی از تستهای پزشکی جهت مسایل قانونی لازم است  درپرونده پزشکی فرد وجود    داشته باشد 
  موضوعات مرتبط: اب اکسیژنه و تعاریف

  نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : پنجشنبه 22 تير 1396 ساعت: 14:28
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها