آب اكسيژنه: | بلاگ

آب اكسيژنه:

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

آب اكسيژنه:

هيدروژن پر اكسيد يك ماده شيميايي به فرمول H2O2 است. اين ماده بيش از 150 سال پيش ساخته شده است و به دليل اينكه در فرمول آن نسبت به آب، يك اكسيژن بيشتر وجود دارد. به آن نام «آب اكسيژنه» داده‌اند. اين ماده را به‌صورت محلول در آب با درصدهاي وزني /وزني 3%، 30%، 35%، 60% و 70% تهيه مي‌كنند و آن را در محيط اسيدي، تاريك و سرد نگهداري مي‌كنند. ويژگي‌هاي زير باعث گسترش استفاده از اين ماده شده است:

1-  روش تهيه‌ي آن آسان است.

2-  ماده‌ي ارزان قيمتي است.

3-  بخار سمي ندارد (البته محلول غليظ آن اندكي بخار دارد).

4-  محصول جانبي مضر براي محيط زيست ندارد.

5-  زيست تخريب‌پذير است.

كاربردهاي آب اكسيژنه:

1-  سفيدكننده و رنگبر: از هيدروژن پر اكسيد (آب اكسيژنه) براي سفيد كردن چوب، خمير كاغذ، الياف پارچه، نخ ابريشم، پشم، مو و الياف مصنوعي مانند نايلون (پلي‌استر) استفاده مي‌شود. اين ماده همچنين مي‌تواند با مواد شيميايي ديگر واكنش نشان داده و رنگ‌ آنها را تغيير داده يا از بين ببرد؛ براي نمونه، پتاسيم پرمنگنات يك جامد بنفش‌رنگ است كه در اثر واكنش با آب اكسيژنه در محيط اسيدي به رنگ صورتي تبديل مي‌شود.

 

صورتي

بنفش

H+ 5H2O2                                     8H2O + 5H2 + 2Mn2+ 6 +Mno4-  2

 

2-   اكسيدان در صنايع بهداشتي و آرايشي

3-  تصفيه‌ي آب: آب اكسيژنه در تصفيه‌ي آب براي گندزدايي و از بين بردن طعم و بوي بد آب كه به دليل وجود يون‌هاي آهن و H2S است، به‌كار مي‌رود.

4-   استريليزه‌كننده در صنايع غذايي

5-   تميزكننده در مواد شوينده

ويژگي‌هاي شيميايي هيدروژن پراكسيد:

الف) در اثر نور، گرما و برخي از مواد شيميايي مانند زنگ آهن، تجزيه مي‌شود.

H2O2(aq)                                     2H2O(l) + H2(g)2

ب) در واكنش‌هاي اكسايش و كاهش شركت مي‌كنند و با تغيير عدد اكسايش ماده‌اي كه با آن واكنش مي‌دهد، سبب رنگ يا از بين رفتن آن ماده مي‌شود. به‌طوري كه آب اكسيژنه را يك اكسيدكننده (اكسيدان) خوب مي‌شناسند.

H2O + H2S

H2O2 + 2Fe2+ + 2H+2

آب اکسیژنه چیست,آب اکسیژنه برای مو,آب اکسیژنه برای دندان,آب اکسیژنه قیمت,آب اکسیژنه خواص,آب اکسیژنه خوراکی,آب اکسیژنه و خواص آن,اب اکسیژنه برای سفیدی دندان,آب اکسيژنه,آب اکسیژنه برای گوش,...
نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : جمعه 16 مهر 1395 ساعت: 18:44